Kartridż SIDE2

W ostatnich latach powstało bardzo dużo urządzeń rozszerzających możliwości komputera Atari. Do takich należy między innymi wielofunkcyjny kartridż SIDE2.

Z zewnątrz wygląda tak:

Kartridż zawiera w sobie następujące elementy:

  • kontroler kart Compact Flash
  • wbudowany zegar z datownikiem
  • wbudowany Sparta DOS X
  • wbudowany loader do gier
  • programowany przełącznik trybów

 

  Dwa tryby pracy kartridża wybierane przełącznikiem determinują sposób jego działania i uzyskiwane funkcje. W trybie loadera, po włączeniu komputera uruchamia się aplikacja obsługiwana przez joystick lub klawisze kursora. Jej zadaniem jest uruchamianie gier i programów, które możemy wcześniej przygotować wgrywając je na kartę.

Okienko wbudowanego „fabrycznego” loadera gier i programów wygląda tak:

  W drugim trybie, po włączeniu komputera uruchamiany jest system Sparta DOS X. Pamięć karty można traktować jak ekwiwalent dysku twardego. Przy pomocy wbudowanych aplikacji można tę pamięć podzielić na dowolne partycje, przypisać im różne pojemności, litery dysku. Tak przygotowane partycje są widoczne jako kolejne stacje dysków Atari. Nadmienię, że środowisko pracy systemu Sparta DOS X w pełni korzysta z tych dobrodziejstw, przypomina coraz bardziej procesor komend z takich systemów jak Linux czy DOS.

Tak może wyglądać ekran po uruchomieniu systemu Sparta DOS X. W 4 linii widać informacje o tym jakie litery dysków zostały podłączone do systemu:

SAM_0253

Za przygotowywanie partycji odpowiada program FDISK oraz FORMAT:

pro1

Wspomniałem o wbudowanym zegarze. Wykorzystuje go między innymi program wyswietlający datę i zegar (górna linia ekranu) oraz Sparta DOS X aktualizując datę i czas utworzenia pliku (prawe kolumny w  liście plików):

SAM_0258

  Urządzenie posiada wbudowaną pamięć flash zawierającą oprogramowanie a użytkownik może dowolnie ingerować w jego zawartość. Przeprowadzenie aktualizacji czy zmiana konfiguracji Sparta DOS X nie jest rzeczą skomplikowaną a już wkrótce nie będzie wymagała specjalnych przygotowań za sprawą powstających narzędzi.

W mojej ocenie do najważniejszych zalet zaliczyłbym to, że w jednym urządzeniu mogę zgromadzić całość potrzebnego oprogramowania i zabrać je do dowolnego innego komputera. Porażająca jest też prędkość działania – jest to chyba najszybsze urządzenie typu dysk twardy. Odtwarzanie filmów 60fps w kolorze z dźwiękiem nie jest już wyzwaniem, a ładowanie ZOORO trwa 5 sekund.

Wersja SIDE2 w stosunku do poprzedniego SIDE obsługuje wymianę kart Compact Flash w czasie pracy. Mocno rozwija się oprogramowanie wspomagające obsługę kartridża, m. innymi narzędzia do flashowania, obsługi systemu plików FAT32. W połączeniu z innym rozszerzeniem o nazwie Ultimate – możliwe jest montowanie plików ATR.

SAM_0229 Brakuje natomiast takiego rozwiązania: urządzenia SIDE2 w postaci rozszerzenia montowanego do komputera – tak aby zwolnić złącze kartridża na inne rozszerzenia.

SIDE2 jest jednym z najszybszych znanych mi urządzeń pamięci masowej. Niezaprzeczalną i najcenniejszą wartością jest fabryczna kompatybilność z każdym komputerem Atari serii XL i XE. Po chwili obcowania z kartridżem SIDE2 nie potrafię sobie już wyobrazić pracy bez niego.

Wg ostatnich informacji przygotowywana jest kolejna wersja kartridża pod nazwą SIDE3.


Biblioteka: