Okienka w Atari, po co i jak ?
Okienka w Atari, po co i jak ?
Jeśli już zdecydujesz się na napisanie swojego pierwszego programu w Turbo Basic XL to najprawdopodobniej interakcja z programem będzie odbywała się za pomocą klawiatury i ekranu w najprostszym możliwym trybie – polecenia będą wpisywane ręcznie lub wybierane z menu dostępnych opcji. Ten model stosowano od kiedy komputer doczekał się monitora ekranowego, którym zastąpiono drukarkę, a ta wcześniejsze dziurkarki. Z czasem menu dostępnych opcji wyboru może się powiększyć, rodzą się trudności z umieszczeniem wielu informacji na ekranie. Wyświetlenie informacji często wymaga zmazania zawartości ekranu lub jej części i potem ponowne odtwarzanie. Dla przykładu menu sytemu MyDOS zabiera znaczą część ekranu, pozostawiając na interakcje kilka dolnych linii ekranu, a wybranie niektórych opcji przesuwa zawartość ekranu zmazując istotne informacje.
Z pomocą przychodzą okienka. Prosta forma wyświetlania pewnych informacji w postaci wyskakujących okienek zmieniła na zawsze wygląd oprogramowania. Od tego momentu prawie wszystkie programy w dużych systemach operacyjnych zaczęły stosować systemy okienek co zmieniło czytelność oprogramowania i ułatwiło obsługę:
Taka forma interakcji sprawdziła się też na Atari. Systemy okienek wykorzystuje wiele aplikacji, dla przykładu kilka starych i nowych programów:
Niewiele jest programów dających młodemu programiście możliwości wykorzystania okienek w swoich pierwszych programach. Osobiście znam tylko kilka i niestety wszystkie mają bardzo małe możliwości. Idea wszystkich oparta na jest na podobnej zasadzie – instalują w systemie sterownik okienek dopisując do tablicy HATABS symbol urządzenia. Od tej pory możemy już w swoim programie wykorzystywać okienka korzystając z poleceń OPEN, GET, PUT, CLOSE et… wywołując uruchomienie i późniejsze interakcje z okienkiem.
W następnym artykule opis prostego sterownika okienek do użytku z Turbo Basic XL i Sparta DOS X, którego przykład widać poniżej: