SIO2PC – emulacja urządzeń
SIO2PC
… czyli jak emulować urządzenia peryferyjne Atari na komputerze PC.
Tytułem wstępu:
Niektóre urządzenia peryfyjne podłączamy do Atari przez złącze SIO. Da takich urządzeń zaliczamy stacje dysków, drukarki, modemy oraz wszelakiej maści interfejsy. Cenną zaletą złącza SIO jest jego konstrukcja umożliwiająca przypięcie do Atari jednocześnie bardzo wielu urządzeń, o ile posiadają one przelotowe gniazdo. Przykładem niech będą widoczne poniżej: Atari 1029, Atari 1050. Urządzenia wpinamy szeregowo jedno za drugim, bez znaczenia jest kolejność:
Fajna sprawa jeśli te urządzenia posiadamy. Jeśli nie z pomocą przychodzi komputer PC, laptop oraz proste urządzenie SIO2PC. Jest to interfejs przypinany w Atari do portu SIO oraz w komputerze PC do złącza RS232 (COM). Zadaniem komputera jest emulowanie urządzeń. Rodzaj obsługiwanych urządzeń zależy od programu.
Do rzeczy:
Schematów interfejsów SIO2PC jest bardzo dużo, z większym lub mniejszym stopniem skomplikowania. Ponieważ lepiej niewygodnie siedzieć niż bardzo dobrze stać wykonam SIO2PC na bazie schematu dosyć prostego, choć nie najprostszego. Zadecydował o tym fakt, że wszystkie potrzebne podzespoły znalazłem w starych zapasach. Jest to oryginalny schemat autorstwa Nick’a Kennedy.
Schemat jest taki:
Po zmontowaniu całości płytka może wyglądać mniej więcej tak:
Pod układ scalony założyłem podstawkę, w razie konieczności wymiany, gdyż mam złe doświadczenia w temacie jakości układów 232. Drugą podstawkę wlutowałem na zapas – z myślą o diodowych kontrolkach pracy. Pora na spięcie układu i przetestowanie działania. Nie będę ukrywał, że kabel z wtyczką SIO odzyskałem dawno temu z uszkodzonego magnetofonu, kabel do złącza RS232 w komputerze PC to zwykły wielożyłowy przewód zakończony zwykłym wtykiem DB9:
Do testów uruchomiłem na komputerze PC dostępny w sieci emulator AspeQT. Opis działania, konfiguracji i funkcji będzie tematem innego artka, lecz dodam, że nawet początkującemu nie sprawi problemu. Po zamontowaniu na PC w stacji dysków nr 1 obrazu gry LOCCO i włączeniu komputera test zakończył się pomyślnie. Czas załadowania gry około 16 sekund:
Program AspeQT może emulować stacje dysków, dysk twardy, drukarkę, magnetofon, oraz umożliwia szybkie wczytywanie plików typu XEX. I to na razie tyle. Wkrótce kolejny artykułu: obudowa dla SIO2PC i podłączenie do współczesnego komputera nie posiadającego złącza RS232 oraz szerszy opis działania programów na PC.
Biblioteka:
- Nick Kennedy – oryginalna strona interfejsu SIO2PC
- Grę LOCO można pobrać z serwisu Atarionline