Atari CX78+ Gamepad
Atari CX78+ to niewielkich rozmiarów gamepad, który z powodzeniem zastosować można w roli dżojstika do komputera Atari XL/XE.
Na panelu znajduje się krzyżowy dżojstick do którego można dokręcić mini manetkę, jeśli ktoś woli sterowanie opuszkiem palca, oraz dwa przyciski FIRE.
Gamepad wyposażony jest w ok. 1,5 metrowy, wyglądający na solidny przewód połączeniowy, zakończony zalewanym wtykiem DB9.
Pierwsze wrażenia
Solidność rozwiązania z przykręcaną plastikową manetką budzi wątpliwości co do trwałości.
Obudowa, mimo że jest „mocno” plastikowa wygląda bardzo precyzyjnie, nie ma tutaj żadnych niedokładności montażu, nikt też i chwała za to, nie silił się na zbędną moim zdaniem w przypadku takich produktów ergonomię czy „podświetlenia” lub co najgorsze przezroczystości obudowy.
Nikt też nie wpadł na powtarzany powszechnie błąd konstruowania obudowy na zatrzask – CX78+ jest uczciwie skręcony 6-ma wkrętami.
Wtyk, z racji świeżości wchodzi w złącze dżojsticka bardzo ciasno. Na wtyku znajduje się logo Atari.
Nie znam w chwili obecnej sposobu działania samego dżojsticka, natomiast „sucha” próba nie pozwala mi jednoznacznie określić który z kierunków wciskam, nie widzę tego i nie słyszę – oczywiście w przypadku interakcji z monitorem będzie zupełnie inaczej. Ta sama sytuacja dotyczy guzików FIRE1 i FIRE2, czuje się wciśnięcie ale tego nie słychać. W dwóch słowach – bardzo surowo. Ale może taki był zamysł projektanta?
CX78+ i Atari XE
Pierwsze rodzące się pytanie to jak dżojstick gamepada przekazuje informacje o kierunkach „skośnych” i jak interpretowane są sygnały klawiszy FIRE.
Szybki test wykazuje że gamepad prawidłowo przekazuje wszystkie osiem kierunków, natomiast obydwa guziki FIRE są tożsame.
Rodzi się więc naturalne pytanie, ile sygnałów przenosi przewód i czy jest możliwość przepięcia guzika FIRE2 na własny użytek. O tym wkrótce.
W zadzie to wszystko co można napisać w tej chwili, potrzebne jest kilka sesji gier, żeby przełożyć w zdania ocenę jakości działania produktu. Natomiast z uczciwości warto zaznaczyć, że i ten produkt firmy Atari wytworzyły zakłady w Hong Kong-u.