GTIA Fixer – naprawa wadliwych układów GTIA
Opisany wcześniej układ Sophia2 eliminuje problemy związane z wyświetlaniem obrazu przez wadliwie działające układy GTIA. Głównie dlatego, że jest układem którym zastępujemy oryginalny GTIA. Co jednak zrobić gdy budżet nie pozwala na tak radykalne zmiany w torze video Atari?
Z pomocą przychodzi rozwiązanie które jest w stanie zniwelować najczęściej występujące wady bez nadmiernego osuszania portfela.
GTIA FIXER pomysłu autora Sophia2 – kolegi Jacka „Simius”a Żuka to proste rozwiązanie. Powstało jako eksperymentalna próba naprawy jednej z wad GTIA a rozwinęło się do urządzenia będącego współcześnie standardowym układem naprawczym. W dodatku eliminuje dwie często występujące wady.
Wytypowany do naprawy komputer Atari 130XE posiada akurat obydwa typy błędów GTIA, o których można przeczytać nieco szerzej w Atariki.
Układ GTIA Fixera produkuje między innymi kolega Przemysław „Galtron” Galanciak. Dostarczone przez niego rozwiązanie pozwala na bezinwazyjną naprawę w komputerach w których pod układami scalonymi znajdują się podstawki. Wtedy cała procedura naprawy sprowadza się do wyjęcia GTIA z podstawki, zamontowania płytki GTIA Fixera i osadzenia GTIA w płytce GTIA Fixera.
Wygląd płytki GTIA Fixer-a:
Rzeczony Atari 130XE oczywiście nie ma podstawek pod układami scalonymi konieczne więc było wylutowanie oryginalnego układu GTIA. Adapter GTIA Fixer-a można wlutować bezpośrednio w płytę, jednak zdecydowałem się na zastosowanie podstawki. W tej sytuacji pozostało osadzenie płytki GTIA Fixera oraz na jego szczycie układu GTIA.
Całość po montażu wygląda tak:
Efekt porównawczy zastosowania GTIA Fixer-a:
A tak prezentują się obrazy APAC (256) po zastosowaniu GTIA FIXER-a na monitorze kineskopowym: