Konwerter plików MIC na PIC
Pliki MIC najczęściej zawierają w sobie zrzut ekranu trybu Graphics 15. Bajtowa wielkość tego obszaru wynosi 7680 bajtów, poza nimi na końcu pliku znajdują się jeszcze 4 bajty reprezentujące wartości rejestrów kolorów: 712, 709,710 i 711. W sumie mamy bajtów 7684. Taki plik można załadować do większości edytorów graficznych na Atari. Czasem tylko pojawia się niewielka niekompatybilność – niektóre programy oczekują prostszej konstrukcji – 4 końcowe bajty wpisują po kolei do komórek od 708 do 712.
Gdyby jednak chcieć napisać program typu 'slideshow’ to, jak łatwo policzyć, uda nam się umieścić na dyskietce ledwie kilka, z biedą kilkanaście obrazów. Tutaj pomóc może kompresja. Wykorzystując procedurę zapisu w formacie KOALA o którym napisałem tutaj przygotowałem proste narzędzie do konwersji plików MIC na PIC, zakładając, że ten pierwszy posiada konstrukcję taką jak we wstępie.
Po uruchomieniu konwertera MIC-PIC podajemy najpierw nazwę pliku MIC w formacie:
D:FNAME.EXT
jeśli nazwa pliku jest prawidłowa pojawia się pytanie o nazwę pliku PIC, która również podajemy w formacie:
D:FNAME.EXT
Prawidłowy odczyt zakończy się wyświetleniem obrazu i rozpoczęciem konwersji. Prawidłowy zapis finalnego pliku PIC zakończy się pojawieniem w lewym górnym rogu napisu 'ok’.
Naciśnięcie dowolnego klawisza ponownie uruchamia konwerter. Nie wpisanie niczego w polu nazwy MIC lub PIC lub wciśnięcie klawisza BREAK kończy działanie konwertera i wywołuje powrót do DOS. Podanie w polu MIC wzoru zaczynającego się od * (gwiazdki) wywoła katalog plików zgodnie z wpisanym wzorem, np:
* – wszystkie pliki bez rozszerzenia
*.MIC – wszystkie pliki z rozszerzeniem MIC
Wyświetlany jest spis plików z aktualnego dysku.
Jak widać w podanym przykładzie kompresja zmniejszyła obraz o ponad 40%