Montaż SRAM CHARGER w California Access 2001
SRAM CHARGER to rozszerzenie pamięci do stacji INDUS, LDW i CA-2001. Umożliwia uruchomienie systemu operacyjnego CP/M działającego na procesorze stacji (tak, wymienione stacje FDD to pełnosprawne komputery) oraz np. włączenie opcji buforowania ścieżek.
Poniżej wersja SRAM-CHARGER w wersji do motażu w stacji CA-2001:
Montaż rozszerzenia głównie sprowadza się do przyłączenia płytki SRAM CHARGER-a do właściwego złącza oraz wykonaniu kliku przeróbek na płycie głównej. I tu może się zdarzyć, że płyta główna złącza P7 nie posiada:
W przypadku braku należy je wlutować, w CA-2001 lutujemy złącze z pinami kątowymi:
Teraz trzeba wykonać na płycie kilka prostych modyfikacji:
- w puste miejsca nad rezystorem R5 lutujemy od góry rezystor 10kOhm oraz 4,7kOhm,
- przelutowujemy zworkę z pozycji prawej do lewej
- lutujemy połączenie przewodem
- przecinamy pad zgodnie z czerwonym znakiem
Gotowe, pora na diagnostykę i sprawdzenie działania bufora ścieżek. Z poziomu Sparta DOS X uruchamiamy program diagnostyczny CP/M Tool. Wybranie opcji nr 1 pokaże jaka jest wersja firmware stacji oraz wykona diagnostykę modułu SRAM-CHARGER:
W trakcie diagnostyki na wyświetlaczu stacji widać licznik sprawdzanych obszarów pamięci SRAM-CHARGERa.
Najczęściej w standardowym pliku CONFIG.SYS znajduje się polecenie DEVICE INDUS, które wykonuje programowanie stacji CA-2001 czego efektem jest przyśpieszenie transmisji danych. Taki stan stacja zachowuje do momentu wyłączenia zasilania. Jeśli stosownego polecenia nie ma, to można „ręcznie” wywołać polecenie:
INDUS.SYS [n]
– opcjonalne n to maksymalny numer stacji do sprawdzenia i zaprogramowania.
Od tego momentu stacja będzie pracować w trybie szybkim – niestety stacja w żaden sposób o tym nie informuje. Możemy to rozpoznać zmysłami – wyraźnie słychać szybszą transmisję po dźwięku jaki stacja wydaje (wyższe tony). Osoby zmysłom nie dowierzające mogą sprawdzić czy SDX rozpoznał i stosuje przyśpieszenie dla urządzeń SIO dzięki poleceniu:
SIOSET
Jak widać urządzenie D1: pracuje w trybie INDUS. Programem RWTEST możemy zmierzyć prędkość odczytu i zapisu. Jest ona trochę zależna od sposobu formatowania dyskietki, tutaj testuję dyskietkę o pojemności 180kB z przeplotem w trybie HSpeed:
INDUSX.SYS
przeprogramuje stację do pracy z włączoną funkcją buforowania ścieżek. Tym razem na wyświetlaczu pojawi się komunikat:
Ten sam RWTEST:
Jak widać CA-2001 ma ciekawe osiągi, pomimo że nie został zamontowany żaden system turbo. Niestety są pewne mankamenty. Czasami stacja nie działa prawidłowo, a przynajmniej tak jak można by oczekiwać – tutaj bardzo trudno odpowiedzieć, czy przyczyna tkwi w CA-2001 czy w 40 letnich dyskietkach. A może w systemie SDX ?
A propos SDX – nie udało mi się osiągnąć takich transferów jak na powyższych zdjęciach na nowej wersji SDX 4.49e
Pozostało najciekawsze – uruchomienie systemy operacyjnego CP/M lecz o tym następnym razem.