Karty rozszerzeń i kartridże do komputerów Atari XL / XE
atari8.eu - czas na zabawę!Opublikowano w przez Atari Fan
Rozszerzenia, urządzenia peryferyjne i kartridże do komputera Atari XL/XE
Do komputerów Atari powstało bardzo dużo rozszerzeń, urządzeń peryferyjnych, kartridży. Część z nich nie ma już współcześnie zastosowania, inne pomimo rewelacyjnych możliwości nie doczekały się produkcji z braku stosownego zainteresowania, braku oprogramowania, chęci rozwoju, czasu. Jest też sporo urządzeń, które nie są już produkowane z tego czy innego powodu. Niemniej w ostatnich latach powstało wiele ciekawych urządzeń, dzięki którym pojawiają się nowe możliwości.
Poniżej kilka krótkich informacji o niektórych. Strona w budowie …
Rozszerzenia video
ATARI XEP-80
Zewnętrzny moduł video, sterowany przez port dżojstika. Wymaga odpowiedniego oprogramowania. Wyświetla 80 znaków w wierszu w trybie tekstowym i obraz 320×200 punktów w trybie graficznym. Nieco skomplikowana obsługa i wymagania programowe. Posiada wbudowany port Centronics.
VBXE
Rozszerzenie wewnętrzne – karta graficzna rozszerzająca możliwości graficzne Atari. Lista możliwości jest ogromna, między innymi:
generuje obraz RGB
tryby graficzne do 640×480
80 znakowy tryb tekstowy
blitter, sprzętowa obsługa duchów, kolizji, etc.
nakładanie obrazów VBXE na ANTIC
Sophia2
Zamiennik układu GTIA z wyjściem DVI, dodatkowo między innymi:
generuje obraz RGB, YPbPr, VGA na złączu DVI
drugi kolor w trybach hi-res
16 poziomów jasności
Rozszerzenia audio
POKEY Stereo
Rozszerzenie wewnętrzne składające się z 2 układów dźwiękowych POKEY, po jednym na kanał lewy i prawy. Współpracuje z modułem Ultimate1MB, w którym można włączyć lub wyłączyć pracę mono/stereo.
SIDari
Nieprzelotowy moduł kartridża z układem dźwiękowym SID.
YAMari.
Nieprzelotowy moduł kartridża z układem dźwiękowym Yamaha YMF-262 FM OPL3.
SONari
Nieprzelotowy moduł kartridża z układami dźwiękowymi Yamaha YM-2149 lub AY-3-8910.
SLIGHT-SID
Nieprzelotowy moduł kartridża z 2 układami dźwiękowymi SID.
COVOX
Rozszerzenie wewnętrzne zawiera 4 przetworniki cyfrowo-analogowe.
Evie
Wielofunkcyjne rozszerzenie wewnętrzne z układem FPGA, zawiera:
emulację 2 układów POKEY
emulację układu YAMAHA YM2149,
emulację układu SID,
emulację buzera GTIA,
4-kanałowy COVOX,
obsługę klawiatury PS/2.
MIDI Interface
Interfejs MIDI, występuje w wielu odmianach, różniących się dostępnymi złączami w różnych wariacjach: MIDI IN, MIDI OUT, MIDI OUT2, MIDI THRU. Od strony Atari przyłączane do portu SIO: Atari MIDI, MIDIMATE lub portów joystick – MIDIJOY.
MIDIBOX
Nieprzelotowe urządzenie zewnętrzne wpinane w złącze SIO. Zawiera polifoniczny syntezator wavetable. Planowana produkcja 2019.
Komunikacja
Atari 1030
Zewnętrzny modem galwaniczny, wpinany w szereg urządzeń SIO, przelotowy. Posiada wbudowane oprogramowanie wewnętrzne oraz różnorodne programy telekomunikacyjne firm trzecich.
SIO2PC
Urządzenie do transmisji danych pomiędzy Atari i komputerami wyposażonymi w złącza RS232. Występuje w najróżniejszych odmianach jako urządzenie SIO przelotowe, nieprzelotowe, z kontrolkami, w obudowach wtyków SIO lub zewnętrznych. Po stronie komputera PC można wykorzystać szereg programów emulujących większość znanych urządzeń SIO.
SIO2PC-USB
Urządzenie umożliwiające połączenie Atari z komputerami PC poprzez złącze USB. Wpinany w magistralę SIO, nieprzelotowy. Nowocześniejsza wersja SIO2PC.
10502PC / SIO2PC-USB
Urządzenie dwufunkcyjne – umożliwiające połączenie Atari z komputerami PC poprzez złącze USB lub podłączenie stacji dysków Atari do komputera PC. Wpinany w magistralę SIO, nieprzelotowy.
SIO2BT
Kolejna odmiana SIO2PC w wersji BLUETOOTH, urządzenie wpinane w port SIO, nieprzelotowe. Istnieje wersja do montażu w komputerze Atari. Oprogramowanie umożliwia emulację stacji dysków na komputerze PC oraz na systemie Android.
Interfejs dla złącza CART-ECI umożliwiający podłączenie jednego lub dwóch napędów FDD. 3,5″ lub 5,25″. W opisach prędkości transferu to ok. 20k/s. Urządzenie przelotowe.
SIO2IDE
Interfejs dla złącza SIO umożliwiający podłączenie dysku HDD, karty CF. Emuluje stacje dysków D1: do D8: mapując pliki typu ATR zapisane na HDD/CF. Złacze USB umożliwia wgrywanie plików ATR na dysk przez komputer PC. Niewielkie rozmiary i minimalna ilość połączeń pozwala na wbudowanie interfejsu wraz z dyskiem 2,5″ bezpośrednio do komputera. SIO2IDE może pracować w trybie master lub slave – co oznacza, że można jednocześnie podpiąć 2 takie interfejsy.
Wielofunkcyjne rozszerzenie zewnętrzne PBI (XL) lub CART-ECI (XE). Powstało kilka rewizji urządzenia. Zawiera:
2 kanałowy kontroler dysków twardych IDE, pamięci CF
moduł Sparta Dos X
moduł zegara czasu rzeczywistego
złącze przelotowe CARTRIDGE
programowany BIOS PBI
przełącznik numeru urządzenia, wyłącznik SDX, kontrolkę pracy.
IDE2ECI
Rozszerzenie zewnętrzne – adapter dysku HDD na złączu CART-ECI (XE). Urządzenie przelotowe, współpracuje poprawnie ze wszelkimi adapterami do kart CD, IDE44. Urządzenie do pracy wymaga rozszerzenia Ultimate1MB lub zgodnego – ponieważ tam właśnie znajduje się BIOS urządzenia, IDE2ECI jest tylko interfejsem do HDD.