Dlaczego Turbo Basic XL ?
Dlaczego Turbo Basic XL ?
Język Basic powstał w latach 60-tych, w założeniu miał być prostym i łatwym w obsłudze narzędziem programowania komputerów. Komputery Atari XL i XE posiadają wbudowany interpreter Atari Basic, który występuje w kilku wersjach. Jedyną zaletą Atari Basic jest jego obecność w komputerze, wadą bardzo niska prędkość działania translatora i wszystko inne.
W 1985 roku na łamach niemieckiego magazynu Happy Computer opublikowano program Turbo Basic XL autorstwa Franka Ostrowskiego. W Turbo Basic XL pojawiło się kilkadziesiąt nowych poleceń oraz zwiększyła się wielokrotnie prędkość wykonywania obliczeń. Frank wprowadził instrukcje strukturalne oraz formatowanie wydruku, przez co wygląd listingu stał się bardzo przyjemny i czytelny, ułatwiający przegląd i analizę. Pojawiły się między innymi polecenia obsługi grafiki, klawisza Break, nowe instrukcje arytmetyczne i logiczne, komendy DOS-u, śledzenie błędów, zegary, operacje na blokach danych. Istniejące komendy BASIC zostały zmodyfikowane lub poprawione. Największą zaletą jest nieporównywalna z innymi wersjami BASIC prędkość działania. Turbo Basic XL zawdzięcza to w głównej mierze własnym procedurom arytmetycznym. Frank opublikował również kompilator, dzięki któremu jeszcze podnosi się „wydajność” programu. Po połączeniu skompilowanego kodu programu z biblioteką RUNTIME otrzymujemy gotową aplikację możliwą do uruchomienia pod kontrolą dowolnego DOS-u. Cały pakiet oprogramowania obejmuje Turbo Basic XL, Turbo Basic XL Compiler, bibliotekę RUNTIME oraz program do łączenia kodu kompilatora z biblioteką – LINKER.
Miałem styczność chyba ze wszystkimi wersjami BASIC dla Atari a jest ich kilkanaście i wciąż okazuje się, że napisany w Turbo Basic XL program zazwyczaj działa najszybciej i jeśli czegoś nie da się zrobić w miarę sprawnie w Turbo Basic XL, to można użyć języka Action!, a jeśli już nie da się czegoś zrobić w Action! pozostaje assembler.
W związku z powyższym każdemu adeptowi programowania Atari zdecydowanie polecam Turbo Basic XL z uwagi na bardzo duże możliwości, prędkość działania, łatwość konstruowania programu oraz możliwość kompilowania kodu. Dlatego też wszystkie przykłady które tutaj przedstawiam oparte są o ten język.