Atari CX40+ Wireless Joystick
Kolejny prezent od Atari to bliźniak dżojstika Atari CX40+ o którym już pisałem, zbudowany prawdopodobnie dokładnie tak samo jak gamepad Atari CX78+ Wireless.
Komplet składa się z dżojstika, odbiornika USB, odbiornika DB9 oraz kabla USB A/C do ładowania akumulatora.
Bezprzewodowa wersja Atari CX40+ to dokładnie ten sam dżojstick, zmianie uległa elektronika uwalniająca go od kabla. Przypomnę, że wzornictwo pochodzi od pierwowzoru z lat osiemdziesiątych.
Tył dżojstkia skrywa kontrolkę ładowania, gniazdo USB C, kontrolkę połączenia oraz przycisk załączenia i parowania urządzenia.
Dołączone dwa odbiorniki do połączenia gamepada z komputerem Atari lub PC okraszone logo Atari wyposażone są w kontrolki parowania. Komplet zamyka przewód ładowania z logo Atari.
Pierwsze kroki
Po podłączeniu dżojstika przewodem do gniazda USB komputera rozpoczyna się proces ładowania sygnalizowany migającą kontrolką ładowania w kolorze pomarańczowym. Zakończenie procesu ładowania sygnalizuje ta sama dioda kolorem zielonym.
CX40+ Wireless i komputer PC
Umieszczenie odbiornika w złączu USB komputera PC aktywuje tryb parowania odbiornika sygnalizowany migotaniem białej diody led.
W tym kroku pierwsze naciśnięcie przycisku na dżojstiku włącza go oraz przechodzi on w tryb parowania sygnalizowany miganiem białej diody obok przycisku parowania. Następne naciśnięcie przycisku paruje urządzenie z odbiornikiem co sygnalizowane jest szybkim migotaniem diody na dżojstiku oraz na odbiorniku a po zakończonym parowaniu diody obu urządzeń świecą światłem ciągłym.
Od teraz urządzenia są połączone i gotowe do pracy.
Równocześnie z podłączeniem odbiornika do złącza USB w systemie operacyjnym (tutaj Windows 11) wykonała się automatyczna instalacja sterownika. W sekcji Ustawienia > Bluetooth i urządzenia > Urządzenia pojawia się Atari CX Wireless Controller.
Korzystając ze starszej wersji panelu sterowania > kontrolery gier można wykonać test dżojstika – obsługiwane są wszystkie kierunki oraz przycisk FIRE 1, bo tylko jeden dżojstik posiada.
Teraz można już korzystać z dżojstika np. w emulatorze Altirra. Stosowne ustawienia znajdują się opcjach INPUT: INPUT MAPPING, INPUT Setup oraz PORT.
CX40+ Wireless i komputer Atari 130XE
Podłączenie odbiornika do komputera Atari 130XE jest bardzo niepewne. Niestety producent kompletnie nie pomyślał o tym, że w komputerach serii XE porty osadzone są dosyć głęboko, to pewnie dlatego, że w ogóle nie zakładał podpinania tego gamepada do Atari XE/XL. Dziwne? Co prawda akurat w testowanym egzemplarzu odbiornik się włączył ale raczej trzeba będzie korzystać z przedłużacza. Parowanie przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku połączenia z komputerem PC. Pierwsze naciśnięcie guzika na dżojstiku włącza zasilanie, migoczące kontrolki informują o trybie parowania. Kolejne wciśnięcie przycisku paruje urządzenia, po chwili szybkiego migotania kontrolek urządzenia zostają połączone a diody świecą światłem ciągłym.
Tutaj mała niespodzianka, bo postanowiłem sprawdzić działanie CX40+ Wireless w tandemie z CX78+ Wireless i zbadać faktycznie uniwersalność odbiorników. Potwierdzam, urządzenia można parować w dowolnych kombinacjach.
Podsumowanie
O stronie estetyki i jakości wykonania pisałem już przy okazji dżojstika CX40+. Tutaj wszystko wygląda równie elegancko i estetycznie. Właściwie poza niedopasowaniem odbiornika DB9 do obudowy komputera XE nie ma się do czego doczepić. Przynajmniej jak na razie.
Dokładnie tak samo jak gamepad CX78+ Wireless jeśli dżojstik nie będzie używany przez kilka minut przejdzie w stan uśpienia, wybudzi go z tego stanu naciśnięcie guzika FIRE lub ruch drążkiem dżojstika. Podobnie w ten stan przejdzie jeśli odbiornik zostanie wyłączony – czy to w Atari, czy to w PC.
Z racji krótkiej przyjemności obcowania z tym skądinąd nowym produktem nie znam i nie potrafię jeszcze oszacować czasu pracy akumulatora. Niski poziom naładowania akumulatora dżojstik zasygnalizuje kontrolką ładowania migającą na czerwono.
Odbiorniki są uniwersalne – można parować dowolny gamepad lub dżojstik bezprzewodowy z dowolnym odbiornikiem.
Niniejszy dżojstik dzisiaj oceniam 9/10.