Przeglądarka plików programu Softsynth
Program SoftSynth autorstwa Christiana Niebera to muzyczny kombajn, który w swoim czasie brzmieniowo położył na łopatki wszystkie muzyczne edytory jakie kiedykolwiek powstały dla małego Atari. Generował dźwięk przy pomocy syntezy i jako jeden z garści programów generował prawidłowo basy. Te dwie cechy dostarczały brzmieniowych wrażeń absolutnie odmiennych od wszystkiego co można było wcześniej usłyszeć.
Muzykę utworzoną w SoftSynth można bez trudu posłuchać za pomocą odtwarzacza SSPLAY kolegi Mono. Wersję dla Sparta DOS X można pobrać ze strony autora.
Tymczasem w ramach kolejnych wprawek program do podglądania zawartości plików z rozszerzeniem „S” , są to pliki zawierające 256 bajtową tablicę obwiedni. Podniosę nieco poprzeczkę i odmiennie niż dotychczas program nie będzie używać ani jednej procedury bibliotecznej Action! W zasadzie wszystko zrobi za nas system operacyjny Atari.
ICCMD0=$A ICBUFL0=25 ICBUFA0=T+1 CIO(0,0)
Program po kompilacji uruchamiamy pod kontrolą SDX i w obecności wpisu w sterowniku RUNEXT.SYS:
S, VIEW_S.COM
a następnie wywołujemy poleceniem:
VIEW_S.COM FNAME.S
W następnym odcinku rozszerzymy kod i zaglądniemy również do plików z rozszerzeniem „H” wchodzących w skład plików obwiedni SoftSynth-a.
Poniżej obwiednia widoczna w analizatorze dźwięku w utworze Jakuba Husaka – „Wodospadem czasu”