SIDE2 pierwsze kroki
SIDE2 pierwsze kroki
O wielofunkcyjnym kartridżu SIDE2 pisałem tutaj. Teraz garść porad praktycznych dla świeżo upieczonych posiadaczy tego miłego sercu urządzenia.
Najprostszą formą obcowania z SIDE2 jest wykorzystanie fabrycznego loadera, który po uruchomieniu wygląda mniej więcej tak i generalnie spełnia swoje zadanie:
Od jakiegoś czasu dostępna jest nowa wersja loadera, którego twórcą jest Jonathan Halliday. Loader JFC daje kilka dodatkowych możliwości, więcej na ten temat w artykule o flashowaniu kartridża SIDE2.
W tym trybie pracy SIDE2 zachowuje się jak super kartridż, z którego możemy załadować prawie każdą grę. Loader to program, który służy do przeglądania zawartości karty compact-flash oraz uruchamiania z niej gier i programów. Taki tryb pracy „loadera” uzyskamy uruchamiając komputer z SIDE2, na którym przełącznik znajduje się w pozycji górnej.
Kartę compact-flash dostarczaną wraz z SIDE2 bez problemu odczytamy i zapiszemy w komputerze czy laptopie wyposażonym w wbudowany lub zewnętrzny czytnik kart compact-flash:
Aby przygotować sobie programy czy gry wystarczy wkopiować je na kartę compact-flash, można też utworzyć sobie katalogi tematyczne, czy alfabetyczne, dla łatwiejszego wyszukiwania w loaderze.
Tutaj zawartość SIDE2 widoczna pod systemem Windows:
I to samo w uruchomione na Atari:
Obsługa loadera jest intuicyjna, odbywa się za pomocą klawiszy kursora i RETURN. Zwrócę uwagę, że w ten sposób uruchomimy jedynie pliki z rozszerzeniem XEX. Aby emulować stacje dyskietek (w trybie odczytu) i korzystać np. z całodyskowych gier trzeba posiadać rozszerzenie Ultimate 1MB. Jeżeli z jakichś powodów zastosowałeś inną kartę compact-flash lub skasowałeś partycje będziesz musiał kartę compact-flash przygotować. O tym jak to zrobić wkrótce.
Ładowanie gier to czysta przyjemność, kto pamięta jeszcze ile czasu trwało ładowanie Zorro z kasety w trybie normal ? – Ponad dziesięć minut. Czas uruchomienia tejże z SIDE2 trwa 2 sekundy. W chwili obecnej pełne archiwum geir, które można pobrać ze strony atarionline.pl wynosi
(Czytaj dalej artykuł powiązany: flashowanie i przygotowanie kartridża SIDE2.)
Biblioteka: