Naprawa stacji dyskietek Atari 1050
Naprawa stacji dyskietek Atari 1050
Postanowiłem dzisiaj uruchomić martwą stację dyskietek Atari 1050. Objawy: po podłączeniu zasilacza i włączeniu przełącznika zasilania stacja milczy – nie słychać dźwięków silnika. Przy próbie bootowania – brak jakiejkolwiek komunikacji. Po otwarciu obudowy widać, że silniki nie pracują. Pozostawiłem stację na kilka minut, żeby się nagrzała. Zewnętrzny pomiar temperatur przy pomocy pirometru wykazał bardzo wysoką temperaturę na tej części radiatora:
Wyjąłem płytę główną, przygotowałem schemat, odnalazłem na płycie punkty pomiarowe sekcji zasilania: TP13, TP14, TP15:
Pomiar napięć wykazał brak napięcia 12V. Wymiana stabilizatora 7812 nie przyniosła oczekiwanych rezultatów – nadal brak napięcia, radiator piekielnie gorący – wszystko wskazuje na zwarcie w linii 12V. Sprawa się skomplikowała.
Podszedłem do zagadnienia systematycznie – najpierw odciąłem gałąź +12VF wylutowyjąc nogę L4:
Bez zmian. W poszukiwaniu zwarcia odłączam kolejne sekcje ze schematu dla gałęzi +12V.
Wylutowuję nogę R56:
Bez zmian. Wylutowuję nogę R61:
Bez zmian. Wylutowuję nogę L6:
Bez zmian. A to już martwi bo pozostałe elementy trzeba będzie mierzyć.
Na gałęzi +12V pozostały kondensatory: C65, C70, C55, C42. Zaczynam od elektrolitów – po wylutowaniu okazały się niemierzalne. Ponieważ są też inne o tych parametrach (C43 i C69) – wymieniam profilaktycznie wszystkie cztery. Bingo – linia 12V działa.
Teraz kolej na podłączenie wszystkich podniesionych wcześniej elementów – pojedynczo i za każdym razem z pomiarem napięcia na TP14. Pora na montaż płyty i podłączenie mechanizmu stacji. Po włączeniu zasilania obydwa silniki ruszyły. Dobry znak. Podpinam stację do komputera – pierwsza próba bootowania z dyskietki co prawda się nie udaje – niemniej widać, że działa komunikacja komputera ze stacją i działa napęd głowicy (poleciała na ściężkę 0). „Któraśnasta” z kolei dyskietka zadziałała – znak, że jednak ze stacją jest wszystko w porządku – problemem są ponad 20 letnie dyskietki.
Przeczyściłem głowicę, czujniki optyczne, gumkę napędu, nasmarowałem prowadnicę głowicy i zrobiłem ostateczny test przed zamknięciem:
Tymczasem zamykam obudowę. Najważniejsze, że stacja działa. Następnym krokiem będzie diagnostyka stacji przy pomocy oprogramowania do diagnostyki Atari 1050 oraz ewentualna regulacja, ale to już temat na inny artykuł. Reasumując w tym przypadku naprawa zakończyła się na wymianie elementów: Q8, C42, C43, C69 oraz C70.
W diagnostyce uszkodzenia skorzystałem ze schematów Mariusza Geislera i Jerzego Soboli.
Ciekawostka: w naprawianej stacji w sekcji zasilania znajdują się niezgodne ze schematami kondensatory C67, C68 o wartościach 6800uF.
Biblioteka:
- Schemat elektroniki Atari 1050, Mariusz Geisler, 1992
- Schemat elektroniki Atari 1050, Jerzy Sobola, 2002