Podstawy drukowania
Podstawy drukowania.
Drukowanie jest lub może być proste. Nie dziwi fakt, że jeżeli w Basicu wyprodukujemy krótki program:
10 LIST |
a następnie napiszemy:
LIST [Return] |
to otrzymamy na ekranie to:
Dzieje się tak, ponieważ w Basic domyślnym urządzeniem wyjściowym jest ekran. Rozkaz LIST jest skrócony i odnosi się właśnie do ekranu. Pełna komenda wyglądałaby tak:
LIST „E:” |
i oznaczała dokładnie to samo, czyli drukowanie na ekran. Chcąc skierować ten wydruk na inne urządzenie, należy je wskazać. Tu dochodzimy do sedna sprawy. Aby zaprząc do tanga głowicę drukarki trzeba wydruk skierować na nią:
LIST „P:” |
Jeśli jest to drukarka podłączona do złącza SIO, to najprawdobodobniej otrzymasz to:
Proste ? 🙂
Drukarki mogą mieć wbudowane funkcje zmiany czcionek, kroju pisma, gęstości druku czyteż druku graficznego. Aby skorzystać z tych dobrodziejstw należy wysłać do drukarki tzw kod sterujący i kody te mogą się różnić w zależności od modelu. Czy da się z tych funkcji korzystać to zależy od programu drukującego. Na przykład polski edytor Panther umożliwia drukowanie tekstu na dowolny typ drukarki, ponieważ po pierwsze drukuje na wskazane urządzenie (czyli defacto wybieramy sterownik przez który będzie szedł wydruk) a po drugie może zastosować dowolne kody sterujące. Czyli mamy wszystko. Prawie wszystko. Kiedy zechcemy drukować grafikę sprawa lekko się skomplikuje. A kiedy nie mamy drukarki ze złączem SIO – skomplikuje się do kwadratu.
Przykładowy wydruk zasponsorowała drukarka ATARI 1029.
P.S. Skąd komputer wie, co to jest E: czy P: ?