Prosty Centronics
Prosty Centronics dla Atari
Jak wiadomo, onegdaj drukarki firmy Atari nie leżały na półkach sklepowych jak świeże bułeczki. Firmy produkujące sprzęt komputerowy powoływały wspólnie różne standardy i jednym z nich jest interfejs IEEE 1284, zwany nader często Centronics. Tenże z racji coraj większej popularności został szybko przyjęty jako kolejny interfejs w drukarkach, by stać się potem ich głównym złączem. Następnie berło zostało przekazane do interfejsu USB, myślę, że zniknie on z pokładu na rzecz interfejsów sieciowych. Z racji powszechnego dostępu do drukarek ze złączem centronics, stały się one celem zakupów. Ponieważ komputer Atari nie posiada złącza Centronics, trzeba było posiłkować się zewnętrznym interfejsem. Wyprodukowano ich bardzo dużo i prawie każdy posiada jakieś wady. Albo złącze jest niezgodne ze standardem Centronics, albo kabla nie da się podpiąc do drukarki, albo nie nadaje się do druku grafiki, albo nie przepuszcza wszystkich kodów sterujących, albo to, albo tamto. Ale najgorsze jest to, że praktycznie nie można już żadnego kupić.
W ramach gimnastyki weekendowej proponuję podłączenie do Atari dowolnej drukarki igłowej, ba – nawet atramentowej czy laserowej i próbę wydrukowania np. XIII księgi Pana Tadeusza.
Do operacji będziemy potrzebować:
- interfejs centronics, kabel do drukarki
- drukarkę, która zna jakiś powszechny język druku – najczęściej stosuje się kody IBM i Epson
- zestaw weekendowy
Prostych i niewymagających zbytnich nakładów pracy interfejsów centronics znam kilka, ale jeden szczególnie przypadł mi do gustu. Żeby uniknąć niepotrzebnego spinania kabli wykonam go od razu z wtykiem do drukarki. To będzie wersja przeznaczona dla komputera 800XL. Interfejs jest 7 bitowy, więc raczej nie wydrukujemy na nim grafiki, lecz tej w XIII księdze Pana Tadeusza brak.
Zaczynam od przygotowania 2 gniazd DB9, obudowy typu cartridge, kawałka przewodu 10 żyłowego, kropelki i otwarcia zestawu weekendowego 🙂
Rzut okiem na bok komputera:
Typowe gniazda DB9 są trochę za szerokie, przycinam metalowe boki. Pomiędzy nóżki wsuwam kawałek płytki uniwersalnej:
Kolej na dopasowanie obudowy cartidge:
Po przycięciu obudowy zaślepiam kawałkiem plastiku przestrzeń pomiędzy wtykami, lutuję wtyki, dopasowuję kabel:
Ostatnia przymiarka i lutowanie kabla:
I można zamknąć:
Z drugiej strony lutuję wtyk centronics i kabel gotowy:
Przystępuję do prostego testu. Podłączam interfejs z obydwu stron, włączam drukarkę i komputer.
Ładuję sterownik interfejsu JOYSTAR.COM oraz polski edytor Panther autorstwa Janusza Wiśniewskiego. W edytorze wybieram: polskie czcionki oraz sterownik drukarki ASCII7P.
Wpisuję przykładowy tekst:
Drukuję na urządzenie P:
Zgryźliwi mówią: nie ma bata. Tutaj niespodzianek nie było, choć wyszły błędy w sterowniku ASCII7P: