SIO2PC wersja USB

Jeszcze nie tak dawno lutowałem SIO2PC w wersji dla złącza RS232, a już można bez trudu kupić nowoczesną i bardzo szybką wersję interfejsu przystosowaną do każdego współczesnego komputera PC. Mowa tu o interfejsie rodzimej produkcji.

Interfejs SIO2PC USB posiada jedno złącze Atari SIO oraz gniazdo USB typu B:

Ponieważ interfejs posiada jedno złącze SIO to wpinamy je na końcu ciągu urządzeń szeregowych. Po stronie PC w roli emulatora można wykorzystać między innymi darmowe programy AspeQT, RespeQT, które zapewniają podobne możliwości. W przypadku najnowszego systemu Windows 10 nie jest wymagana instalacja sterowników – urządzenie jest rozpoznawane i instalowane automatycznie.

Elektronika umieszczona jest we wnętrzu przeźroczystej obudowy i wyposażona w kontrolkę zasilania (zielona) oraz transmisji danych (czerwone). Posiadacze rozszerzenia Ultimate 1MB lub podobnych dających możliwość wgrania dowolnego OS-ROM, mogą skorzystać ze zmodyfikowanej wersji wykorzystującej poprawkę HIASS (autor Matthias Reichl) dającej możliwość osiągnięcia najwyższej możliwej prędkości przesyłania danych pomiędzy Atari a PC – około 126 kbit/sek. W wersji oprogramowania dla Ultimate 1MB opracowanej przez FJC (autor Jonathan Halliday) poprawka HIASS jest już uwzględniona.


Biblioteka: